Hypotéka jako cesta k bydlení


Každý, kdo se někdy zamyslel nad rozdíly mezi vlastním a nájemním bydlení došel nejspíš k závěru, že většině lidí bude vždycky vyhovovat vlastní bydlení. Co se týče nájmu, bývá stále větší problém sehnat nájemní byt, kde majitelům nebudou vadit děti případně menší pes. Podle občanského zákoníku sice nemohou majitelé bytů v inzerci diskriminovat rodiny s dětmi nebo majitele zvířat, ale všichni moc dobře ví že realita je úplně někde jinde. Na jednu stranu je pochopitelné že majitel nechce mít zničený byt, na stranu druhou je potřeba si uvědomit že i rodiny s dětmi někde potřebuji bydlet.

klíč k domu

Vlastní bydlení je také stále hůře dostupné, a to především kvůli vysokým cenám nemovitostí. Bez hypotéky si naprostá většina lidí nemůže vlastní bydlení dovolit. Bohužel banky zpřísnily podmínky, za kterých hypotéky schvalují, a tak je většina lidí odkázána buď na pomoc příbuzných anebo na život v nájmu. Jaké podmínky je potřeba splnit, abyste dnes získali hypotéku?

Naspořená částka
Stoprocentní hypotéky už jsou dávno minulostí. V současné době potřebujete mít naspořených 10 až 20 % z celkové hodnoty hypotéky, což je pro mnoho lidí opravdu problém.

peníze bydlení

Vlastní nemovitost
Pokud nemáte naspořený takový objem peněz, což je ve většině případů několik stovek tisíc Kč, bance bude stačit, když budete mít stavební pozemek anebo dům k rekonstrukci. Můžete mít také jinou nemovitost, kterou budete ručit.

Dostatečný příjem a žádné dluhy
Abyste dostali hypotéku, banka vám propočítá příjmy a výdaje. Výsledek určí, zda budete schopni hypotéku splácet. Samozřejmostí také je že nesmíte figurovat v registru dlužníků. Protože jsou pro mnoho lidí podmínky banky opravdu tvrdé, lidé hledají jinou cestu. Tou jsou často nebankovní hypotéky, které většinou nemají tak tvrdé podmínky, takže není divu, že zájem o ně trvale roste.