Každý si vybírá svoje vzdělání do jisté míry sám, ale co se týče výběru střední školy, děti jsou často rodiči nuceny vybírat si obory, které je nezajímají. Rodiče mají tendence nutit dětem obory, které zajímají spíše je samotné, kdežto dítě má opačný názor. Bohužel celá řada rodičů přistupuje k výběru budoucího povolání svých dětí ve stylu “já tě živím, ty mě posloucháš úplně ve všem”. A tak se množí případy nešťastných dětí, které musí vystudovat školu, kterou si nevybraly.
U výběru školy už mívají děti zpravidla volnější ruku, ale i v tomto často rodiče kontrolují a mluví do toho, jakou školu bude jejich dítě studovat, a zdalipak vůbec na nějakou půjde. Je to do jisté míry pochopitelné, protože udržet studenta na vysoké škole není dnes nic levného. Školné se sice zatím neplatí, i když za to bojují mnozí politici, ale rodiče musí platit ubytování nebo dojíždění, učebnice a všechno okolo, co je ke studiu potřeba.
Rodiče by ale měli chápat, že by rozhodně měli nechat na dětech, jaký obor si chtějí zvolit. V dnešní době rozhodně není ostuda, že si dítě vybere učební obor. Kvalitních a schopných řemeslníků je dnes jako šafránu, a často se stává, že zatímco vyučený řemeslník má práce hromadu a navíc skvěle placené, absolvent vysoké školy, která není zase tolik prestižní a nutná, má problém práci najít.
Mnoho lidí v dospělém věku využívá možnost absolvovat různé kurzy. Spousta lidí během produktivního života zjistí, že je jejich obor nebaví a nebo jim nejde, a tak absolvují úplně jiný kurz, než je obor, kterému se věnovali nebo jej dokonce vystudovali. Nevhodně zvoleným oborem ke studiu se v podstatě člověk připraví o kus života.
Různé kurzy můžete absolvovat kdykoliv, i ve vyšším věku, a často na ně přispívá i Úřad práce. Bohužel ale neplatí že čím víc věcí člověk umí, tím je pro zaměstnavatele atraktivnější. I na toto myslete, až budete vybírat střední nebo vysokou školu.